Skip Navigation LinksHistory
Send to a Friend
Your Name
Your Email
Friend`s Name
Friend`s Email
Your Message
Send Message

Past State Deputies

Manitoba Saskatchewan Alberta Territorial District

1906 – 1909              Thomas D. Deegan             (Winnipeg)

Manitoba Saskatchewan Territorial District

1909 – 1913              Thomas D. Deegan             (Winnipeg)

1913 – 1915              J. J. Smith                            (Regina)

1915 – 1916              P.A. Kennedy                       (Brandon)

1916 – 1918              J. J. Callahan                      (Winnipeg)

1918 – 1920              J. J. Leddy                            (Saskatoon)

                                 (Supreme Director 1919 – 1922)

1920 – 1921              J. P. Foley, K.C.                   (Winnipeg)

1921 – 1922              J. H. O’Connor                     (Winnipeg)

1922 – 1923              Emmet F. Collins                (Moose Jaw)

Manitoba State Jurisdiction

1923 – 1925              J. I. Morkin, Q.C.                (Winnipeg)

1925 – 1927              Jean E. Arpin                      (Provencher)

1927 – 1931              H. A. McNeill                       (Brandon)

1931 – 1934              J. J. Trudell, M.D.               (Provencher)

1934 – 1935              F. X. Jobin                            (Winnipeg)

1935 – 1936              H. E. Lee                               (Winnipeg)

1936 – 1937              C. E. Champagne                (Langevin)

1937 – 1939              Edward S. Barker               (Charlebois)

1939 – 1940              Peter F. McSheffrey           (Flin Flon)

1940 – 1941              Urban S. Hughes                (Brandon)

1941 – 1942              J. Ernest Dumas                 (Norwood)

1942 – 1943              J. D. Donoghue                    (Winnipeg)

1943 – 1944              J. Edgar Bessett                  (Langevin)

1944 – 1945              Norman J. Cyr                     (Flin Flon)

1945 – 1947              Henri Lacerte, Q.C.            (Provencher)

1947 – 1948              Oswald Bicknell                  (Brandon)

1948 – 1949              Herbert Gillis                       (Winnipeg)

1949 (July & August)    Paul Baccaert                      (Provencher)

1950 – 1952              J. A. Keenan                         (Brandon)

1952 – 1955              Senator Joseph P. Guay, PC, CP, KSG (Provencher)

1955 – 1957              Joseph C. Stangl, KSG, CM  (Norwood)

1957 – 1958              Alex Cunningham              (Winnipeg)

1958 – 1962              Leo Soenen                           (Norwood)

                                    (Supreme Director 1962-1963)

1962 – 1965              François A. Muller              (St. Boniface)

1965 – 1968              James G. Karr                      (East Kildonan)

1968 – 1969              Reginald Omichinski         (East Kildonan)

1969 – 1971              Simon Duguay                     (St-Boniface)

1971 – 1973              Michael Bakuska                (St. Josaphat)

1973 – 1977              S.P. (Bert) Berthelette, C.D. (Pine Falls)

                                    (Vice Supreme Master 1979 – 1985)

1977 – 1981              Stanley J. Chrobak                        (St. John)

1981 – 1983              Peter Van de Mosselaer     (South Winnipeg)

1983 – 1985              Eugene L. Cherwick, K.S.G. (St. Josaphat)

                                    (Supreme Director 1986-1989)

1985 – 1987              Dr. Bennet P. West             (Transcona)

1987 – 1989              Gérard Desrosiers               (Richer)

1989 – 1991              Frank L. Cvitkovitch, Q.C. (South Winnipeg)

1991 – 1993              Frank W. Wellink               (Cook’s Creek)

1993 – 1995              J.E. Roger DeGagné           (St. Timothy)

1995 – 1997              Kenneth R. Price                 (Charleswood)

1997 – 1999              Norman Collette                 (Goulet)

1999 – 2001              J. Bernie Gill                        (Our Lady of the Prairie)

2001 – 2003              Marcel Wozny                      (St. Anne)

                                    (Vice Supreme Master 2004 – 2009)

2003 – 2005              John L. Talaga                    (St. Emile)

2005 – 2007              Eugène Prieur                     (Sts-Martyrs)

2007 – 2009              Larry Kustra                        (St. Emile)

                                    (Supreme Director 2014 -

2009 – 2011              Guy Precourt                       (Stonewall)

2011 – 2013              Merlyn Onyschuk               (Father Filipow)

2013 – 2015              Paul Dupré                           (Sts-Martyrs)

2015 –                        Karl Brosch                          (Bishop Ladyka)